Cykl miesięczny

Cykl miesięczny, zwany też menstruacyjnym, charakteryzuje się regularnym występowaniem owulacji (jajeczkowania) podczas całego okresu rozrodczego kobiety. Cykliczne zmiany hormonalne w organizmie są stanem prawidłowego funkcjonowania całego układu rozrodczego kobiety. Standardowa długość cyklu wynosi 28 dni. Jeśli jest on krótszy niż 21 dni określany jest jako polymenorrhoea, a jeśli trwa dłużej niż 35 dni stosuje się nazwę oligomenorrhoea. Pierwsza miesiączka w życiu kobiety określana jest mianem menarche. Za pierwszy dzień cyklu umownie przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia miesięcznego, a za ostatni – dzień przed kolejną miesiączką.

pani

Występowanie następujących po sobie faz cyklu miesiączkowego uzależnione jest od wahań poszczególnych hormonów i sterowane przez układ podwzgórze–przysadka–jajnik. Cykl miesięczny dzieli się na dwie główne fazy: pęcherzykową (proliferacyjną, folikularną) i wydzielniczą (sekrecyjną, lutealną). Obie fazy nie dzielą cyklu miesięcznego na dwie równo trwające połowy, gdyż faza pęcherzykowa ma różną długość.

Faza pęcherzykowa (folikularna)

trwa od pierwszego dnia miesiączki do owulacji. W tym czasie następuje rozrost gruczołów błony śluzowej macicy pod wpływem działania estrogenów, głównie estradiolu. Na długość tej fazy ma wpływ wiele czynników, stąd tak trudne jest precyzyjne ustalenie momentu owulacji. W czasie tej fazy ciało ma niższą temperaturę podstawową. Następuje rozwój pęcherzyków jajnikowych, pogrubienie błony śluzowej macicy i rozrost w niej naczyń krwionośnych oraz wydzielanie estrogenów przez jajnik.

Faza wydzielnicza (lutealna)

rozpoczyna się w chwili wystąpienia owulacji, a kończy rozpoczęciem krwawienia miesięcznego. Ma mniej więcej stałą długość od 12 do 16 dni. Podstawowa temperatura ciała jest podwyższona. W tym czasie pod wpływem progesteronu gruczoły błony śluzowej macicy osiągają dojrzałość i są gotowe do prawidłowej implantacji zapłodnionej komórki jajowej. W jajniku powstaje ciałko żółte. Następuje wzrost wydzielania progesteronu i estrogenów.

Regulacja cyklu miesięcznego zachodzi pod wpływem wydzielania różnych hormonów. Wśród nich wyróżnia się hormon uwalniający gonadoliberyny (GnRH), gonadotropiny (folikulostymulina – FSH, hormon luteinizujący – LH) i hormonów płciowych (androstendion, estradiol, estron, progesteron). Pierwszy z tych hormonów, tj. GnRH, jest hormonem podwzgórzowym i odpowiada za uwalnianie gonadotropin. Jego uwalnianie jest różne dla fazy pęcherzykowej i wydzielniczej, dzięki temu możliwa jest regulacja wydzielania obu gonadotropin za pomocą jednego hormonu. Główną funkcją folikulostymuliny jest pobudzenie wzrostu pęcherzyków jajnikowych, natomiast hormonu luteinizującego pobudzenie produkcji androgenów, procesu luteinizacji (powstawania ciałka żółtego) i wytwarzania progesteronu.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.