Jak cykl miesiączkowy wpływa na kondycję skóry? Jaki krem w danej fazie cyklu najlepiej stosować?

Każda kobieta chce wyglądać pięknie w każdej sytuacji - używa toników, kremów, codziennie robi makijaż... Co jednak, gdy kosmetyki, z których korzysta na co dzień przestają być wystarczająco dobre, bo w trakcie miesiączki jej skóra staje się sucha i nie wygląda już tak estetycznie
? Naturalnym jest, że w ciągu cyklu menstruacyjnego zarówno cały organizm, jak i ciało regularnie przechodzą periodyczne zmiany. Od miesiączki do miesiączki zmieniają się także kondycja i potrzeby naszej skóry. Raz cera jest przesuszona i bardziej uwrażliwiona, z kolei innym razem wydaje się nieskazitelnie piękna. Chociaż te zmiany mają wymiar bardzo indywidualny, warto wiedzieć jak cera może zachowywać się w ciągu cyklu miesiączkowego, a także jak ją prawidłowo pielęgnować.

krem na skórę

Kondycja cery w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego

W cyklu miesiączkowym gospodarka hormonalna przechodzi periodyczne zmiany. To właśnie zmieniające się stężenia hormonów wpływają w dużym stopniu na wygląd i kondycję cery. W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego w organizmie znajduje się niewielka liczba estrogenów, które nazywane bywają “hormonami kobiecości”. To właśnie dzięki nim cera wygląda zdrowo i promiennie. Estrogeny odpowiadają za nawilżenie i uelastycznienie skóry, a także biosyntezę kolagenu.

Spadek poziomu tego hormonu w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego sprawia, że skóra zaczyna wiotczeć i staje się mniej elastyczna. Bardzo często uwidaczniają się na jej powierzchni bruzdy i płytkie zmarszczki. Ponadto cera, która traci wilgoć, staje się przesuszona i bardziej skłonna do powstawania podrażnień. Warto zauważyć, że wiele kobiet na początku cyklu uskarża się również na bladość skóry, jej nierównomierną pigmentację, a także częściej pękające naczynka krwionośne (pajączki) - to też jest przyczyną spadku poziomu estrogenów.

Kondycja cery w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego

Druga połowa cyklu miesiączkowego to bardzo dobry czas dla kondycji i wyglądu skóry. W tym okresie ilość estrogenów i progesteronu znacznie wzrasta, sprawiając, że cera szybciej się regeneruje. Dzięki dobroczynnemu wpływowi hormonów skóra staje się dokładniej nawilżona, a jej pigmentacja wyrównuje się, powodując, że cera nabiera jednolitego kolorytu.

Cykl miesiączkowy jednak nie pozwala pozostawić takiego stanu rzeczy na długo. Skóra pod koniec tej połowy cyklu (czyli pod koniec cyklu w ogóle) zaczyna być pod panowaniem hormonów płciowych, a głównie testosteronu. To za jego sprawą gruczoły łojowe stają się bardzo aktywne i wydzielają dużą ilość sebum, która niestety bardzo często objawia się powstawaniem pojedynczych krostek, a nawet trądziku. Tuż po miesiączce ponownie obniża się poziom estrogenów, tak więc cera na powrót staje się mniej atrakcyjna niż w początkowej fazie tego cyklu. Na szczęście zmiany te nie utrzymują się na skórze zbyt długo - tuż po zakończeniu miesiączki cera wraca do swojej naturalnej kondycji i staje się wolna od niedoskonałości wywołanych burzą hormonalną.

Pielęgnacja skóry w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego

W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, kiedy zaczynamy borykać się z problemami cery suchej i skłonnej do podrażnień, podstawą codziennej pielęgnacji powinno stać się stosowanie dobrego kremu do skóry suchej o silnych właściwościach nawilżających. Tego typu kosmetyk nie tylko uzupełni niezbędny poziom wilgoci w głębokich warstwach naskórka, ale także przyczyni się do wzmocnienia bariery hydrolipidowej, co bezpośrednio przełoży się na poprawienie kondycji skóry. Bardzo ważne jest także, aby w tej fazie cyklu stosować preparaty wzbogacone o filtr przeciwsłoneczny, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych odpowiedzialnych za powstawanie przebarwień. Jest to ważne, ponieważ promienie UV przyspieszają proces fotostarzenia się skóry.

W drugiej fazie cyklu pielęgnacja skóry nie wymaga stosowania specjalnych kosmetyków - może odbywać się przy użyciu naszych codziennych produktów - oczywiście adekwatnych do danego typu cery. W tym czasie można także bez problemu sięgać po dodatkowe preparaty - jak maseczki czy peelingi oczyszczające - które poprawią kondycję skóry. Na początku cyklu raczej odradza się ich stosowanie ze względu na fakt, iż skóra sucha jest bardziej wrażliwa i może dość intensywnie zareagować na silne składniki tego typu kosmetyków.

Pierwsza połowa drugiej fazy cyklu miesiączkowego to także doskonały moment na skorzystanie z różnorodnych zabiegów kosmetycznych, ponieważ cera w tym okresie szybciej się regeneruje i lepiej zniesie nawet bardzo inwazyjne kuracje.

Pielęgnacja cery w zmieniającym się cyklu miesiączkowym nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy jedynie jej dokładna obserwacja i stosowanie kosmetyków, które odpowiedzą na jej potrzeby. Wówczas nawet silne zmiany wywołane hormonalną burzą będą zneutralizowane.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.